Diskutera skräckfilm från övriga världen. Även genrer och dylikt som inte tillhör någon specifik region.

Skriv svar
Användarvisningsbild
Alexander
King of Splatter
King of Splatter
Inlägg: 6987
Blev medlem: tis mar 23, 2004 11:51
Ort: Stockholm

Alisons birthday (1981)

Inlägg av Alexander »

Nån mer som har sett den här gamla Ozploitation-rullen? Var det nåt som ni fann tilltalande med den, eller var det bara ytterligare en film med uttjatat "Häx/Wicca" stuk? :P

https://www.imdb.com/title/tt0078751/?ref_=nv_sr_srsg_0

Verkar inte finnas något legitimt DVD-släpp utöver den här dubbelutgåvan (eller jag kan googla mera?):

https://www.ebay.com.au/p/204172082

Vore kul att ha en bättre utgåva, själv hittade jag den här i videobutikens 1 för 59, 2 för 99 låda. Sedan var det ju D-wracking som släppt den men man var knappt 15 och visste inte bättre :mrgreen:
Banan-avatarer skapar heta debatter
Mina filmer

I´ve worked in America, the Americans have no imagination at all. Put ten together and you have a team of idiots
Bruno Mattei

AKA: Allmän sabotör Herr Lejon Stor Orange Kanin
hatchet
Splatter-o-holic
Splatter-o-holic
Inlägg: 2949
Blev medlem: tis maj 12, 2020 20:08

Re: Alisons birthday (1981)

Inlägg av hatchet »

Hyrde den ca. 1990 o för inte så himla längese'n köpte jag ett ex av den här VHS:en:

Bild

Var väl det ockulta stuket som lockade mest med den här filmen, antar jag.
O så är det schysst o ha filmer man sett för länge se'n i sin samling. :)
World of Hatchet's
Splatter & Horror
Est. 1974
Användarvisningsbild
Alexander
King of Splatter
King of Splatter
Inlägg: 6987
Blev medlem: tis mar 23, 2004 11:51
Ort: Stockholm

Re: Alisons birthday (1981)

Inlägg av Alexander »

Haha, ja där har vi den ja! :mrgreen: Just den där D-wracking-utgåvan (OK, Prisma film men jag är ganska säker på att de är kopplade till HOH, Horsecreek etc. Annars får nån rätta mig). Snyggt omslag (även om det rödsvarta liksom inte passar in). Skulle nog ändå säga att en svensk utgåva skulle ha haft det här omslaget ändå :twisted: :

Bild

98 minuter, då var den där svenska utgåvan inte klippt eller? Får väl plocka mitt ex ur hyllorna kanske?
Banan-avatarer skapar heta debatter
Mina filmer

I´ve worked in America, the Americans have no imagination at all. Put ten together and you have a team of idiots
Bruno Mattei

AKA: Allmän sabotör Herr Lejon Stor Orange Kanin
Användarvisningsbild
Argento Rules
King of Splatter
King of Splatter
Inlägg: 7052
Blev medlem: tor jun 07, 2007 14:32
Ort: Haddonfield

Re: Alisons birthday (1981)

Inlägg av Argento Rules »

hatchet: Va lustigt att HOH snott omslaget rakt av från Prisma film. :evil:

Jag har den svenska ex-rental'n från Prisma film och det är exakt likadant förutom att mitt är större då det är en ex-rental och du har köp-films varianten.

Säkert 20 år sedan jag såg den så kommer inte ihåg ett jota ur filmen. :(
There can only be one - Argento Rules
hatchet
Splatter-o-holic
Splatter-o-holic
Inlägg: 2949
Blev medlem: tis maj 12, 2020 20:08

Re: Alisons birthday (1981)

Inlägg av hatchet »

Jag hyrde som sagt filmen ca. 1990, flera år innan Wracking/ODOX/HoH/Horse Crap
släppte den, o VHS:en hade ungefär samma omslag där o då, ja.

(På samma gång hyrde vi oxå Naschys Varulven och snömannen,
som jag då totalt skrattade ut, men idag dyrkar högt. Så det kan bli.. :-P )

Minns rullen som rätt mysig o dom där Stonehenge-stenarna var schyssta.
World of Hatchet's
Splatter & Horror
Est. 1974
Användarvisningsbild
Alexander
King of Splatter
King of Splatter
Inlägg: 6987
Blev medlem: tis mar 23, 2004 11:51
Ort: Stockholm

Re: Alisons birthday (1981)

Inlägg av Alexander »

Argento Rules skrev:hatchet: Va lustigt att HOH snott omslaget rakt av från Prisma film. :evil:

Jag har den svenska ex-rental'n från Prisma film och det är exakt likadant förutom att mitt är större då det är en ex-rental och du har köp-films varianten.

Säkert 20 år sedan jag såg den så kommer inte ihåg ett jota ur filmen. :(


Jaha, det kanske var så ja (Prisma har ingen koppling alls till HOH?)

Alisons birthday är väl annars kanske ytterligare en av många rullar som behöver en repris? :wink: 8)

EDIT: Helt OK att nämna Naschy i förbifarten. Men vill ni gå in djupare på honom finns det väl redan en tråd? :jason:
Banan-avatarer skapar heta debatter
Mina filmer

I´ve worked in America, the Americans have no imagination at all. Put ten together and you have a team of idiots
Bruno Mattei

AKA: Allmän sabotör Herr Lejon Stor Orange Kanin
Användarvisningsbild
jolli
Moderator
Moderator
Inlägg: 8804
Blev medlem: tor mar 04, 2004 20:04
Ort: Borås, Sweden

Re: Alisons birthday (1981)

Inlägg av jolli »

Jag gillar entusiasmen och att det skrivs mycket i trådar men snälla försök håller er till trådens ämne tack. Jag har tagit bort de inlägg som inte passade in.
Don`t look he`ll see you.
Don`t breathe he`ll hear you.
Don`t move you’r Dead.
Skriv svar